Március végén végre sikerült eljutnom a Európa észak keleti részére Lettországba. Európa nagy részét már sikerült bejárnom, de valahogy ez a régió még szürke folt volt a térképemen. Nem azért mert nincs ott mit csinálni, csak valahogy az összes többi déli és nyugati országra kíváncsibb voltam. Viszont idén végre a Baltikum is sorra került. Ráadásul egy elég különleges esemény keretén belül utaztunk ide – itt tartottuk a barátaimmal a legénybúcsúmat. Gyorsan meg is válaszolom mielőtt valaki megkérdezi, hogy miért pont erre a régióra esett a választásunk: Egyszerűen egy olyan élményre vágytam, amely a klasszikus elcsépelt legénybúcsúktól eltérő lesz és mindenki számára emlékezetes marad. Nem szerettem volna azt, hogy csak egy átbulizott éjszakáról szóljon egy ilyen fontos mérföldkő az életemben. Pár héttel az utazás után, úgy érzem, hogy ez a feladat sikerrel járt. Rengeteg szép helyen jártunk, megcsodáltuk a látnivalók többségét is Riga óvárosában, és egy fergeteges buli volt a cseresznye a tortán. A posztban elmesélem, hogyan lehet a lehető legjobban megszervezni egy utazást a Balti-tengerhez és azt is, hogy mitől olyan különleges ez a hely.
Tartalom
Érdekességek Rigáról és Lettországról
- Lettország egy különös történelmi eseményt tudhat magáénak. Az első karácsonyfát igaz, hogy Tallinnban állították fel, viszont Rigában díszítettek fel elsőként egy karácsonyfát. Gondoltad volna, hogy ide vezethető vissza ez a gyönyörű hagyomány?
- Rigában található Európa legmagasabb tornya. A rigai TV torony egészen pontosan 368 méter magas, pontosan ugyanannyi, mint a berlini TV torony. Viszont a rigai TV torony teteje fémből készült és nyáron a fémek a hő hatására tágulnak. Ezért ebben az időszakban 3 centiméterrel megelőzi a németországi tornyot magasságában.
- A németeknek hatalmas kártérítéseket kellett fizetniük az első világháború elveszítése után. Azért, hogy ezeket a kártérítéseket ki tudják fizetni az ország elkezdte eladni a külföldi épületeiket. Többek között a Kelet-Lettországban található zeppelin hangáraikat is. A lettek átalakították ezeket a hatalmas léghajó „garázsokat” a saját ízlésük szerint és ma már az emberek a központi piac épületeként ismerik eme egykori katonai objektumokat.
- Lettország történelme finoman szólva is kaotikusnak mondható. Valójában az ország területét 200 évente más és más nemzet foglalta el. Elsőként a pogány német törzsek szállták meg, majd időrendileg következtek a lengyelek, litvánok, svédek, oroszok, a náci németek majd ismét a szovjetek. A lettek legnagyobb pechje az ország kiváló földrajzi fekvése volt. Mivel rengeteg a termőföld az országban és a Rigai-öböl meg mindig is fontos kereskedelmi központként üzemelt.
- Az állandó háborúzás miatt, Rigában egy furcsa védekezési stratégiával készültek az újabb és újabb ellenséges hordákra. A külvárosban építkező lakosokat kötelezték arra, hogy fából építsék a házaikat. Erre azért volt szükség, mivel támadás esetén fel lehetett ezeket a házakat gyújtani és az ellenségnek nem volt hova bújnia. Az óváros természetesen kőből épült, így túlélte a lángokat. Az evangélikus Jézus-templom még a mai napig eredeti formájában áll. Igaz, úgy néz ki, mint egy átlagos kőtemplom, de valójában fából készült.
- Még a háború előtt sok embernek megfordult a fejében, hogy a balti utazását összeköti Oroszország fővárosával. A távolságok vasúttal nem tűnnek távolinak, valójában viszont nagyon komplikált eljutni egyik országból a másikba. Az orosz vasúti sínek szélessége különböző az Európában használt sínekétől. Ennek szigorúan katonai stratégiai oka van. Ráadásul az orosz vasúti határon ezért gyakran valódi logisztikai káosz alakul ki. Ha rám hallgattok, akkor ezt a vonatozást nem erőltetitek.
- A Szovjetunió fennállása alatt rengeteg filmet Rigában forgattak. Az akkori szabályok alapján csak a Szovjetunió területén forgathattak, viszont a filmek gyakran más országokban játszódtak. Mivel Lettország több nyugati ország befolyása alatt is állt, ezért a város építészeti stílusán a mai napig érződik a hatás. Az egyik legismertebb filmsorozat, amit itt forgattak az az 1979-es Sherlock Holmes. Ebben a filmben Riga London szerepét töltötte be.
- Amikor a protestánsok meglehetősen erőszakosan átvették a hatalmat Rigában, akkor úgy döntöttek, hogy az evangélikus templomok tetejére egy kakast helyeznek, a katolikus templomok fölé pedig egy kereszt kerül. Erre azért volt szükség, hogy a hívők könnyebben megtalálják a plébániájukat.
- A lett emberek egészen a 19. századig csak a falvakban éltek. A városokban a gazdag németek elszigetelődve éltek a lett parasztoktól. Az 1800-as években viszont elkezdődött a nemzeti öntudatra ébredés az országban. Ekkortájt jelent meg a köztudatban a lett nyelv is elsőként. Ez leginkább a litván nyelvre hasonlít, viszont annyi eltérés van a kettő között, hogy simán beszélhetünk egy teljesen egyedi nyelvről. Ezzel ellentétben az észt nyelv leginkább a finnhez hasonlít és nagyjából semmi köze sincs a letthez.
- Riga a Daugava folyó két partján fekszik. Ez a folyó a várost két részre osztja. Az egyiket Vecriganak (Riga óvárosa) a másikat pedig Pardaugavanak hívják. Riga történelmi központját 1997-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, így az országban duplán odafigyelnek a látnivalók gondos megőrzésére.
Személyes élmények Lettországból
Mint már a bevezetőben említettem, Rigába a legénybúcsúm miatt érkeztünk. Rengeteg minden történt egy hosszú hétvége alatt. Mindent nem is tudok leírni, mivel olyan hosszú lenne ez a poszt, hogy senki sem olvasná végig. Megpróbálom viszont összefoglalni a legérdekesebb pillanatait az ottlétünknek. Minden adott volt egy eszméletlen élményhez. Tizenegy gyerekkori barát, egy idegen város, egy egész hosszú hétvége és töménytelen mennyiségű alkohol. A délelőtti bécsi Ryanair járattal repültünk. Miután megérkeztünk a repülőtérre gyorsan tettem egy rövid kört a bécsi lounge-ban. Rájöttem, hogy minél többször megyek ebbe a váróba, annál jobban szeretem. Most épp olyan tom yum levessel várták a vendégeiket, amely után mind a húsz ujjamat megnyaltam – igen még a lábfejemen is. Teli bendővel el is indultam vissza a többiekhez, így már nem okozott gondot a nagyobb mennyiségű alkohol bevitele sem.
A járat egyébként pontosan indult, és a repülőn sem tapasztaltunk semmilyen kellemetlenséget. Néhányan kissé stresszeltek körülöttem a háború miatt Oroszország légteréhez közeledve. A pilóta viszont inkább a Balti-tenger felől közelítette meg Riga repülőterét, szóval még csak erre sem panaszkodhattak az utasok. Közben természetesen egyre csak azt hallgattam, hogy nincs az a megrakott szekér, amire már ne férne több – semmilyen kifogás nem használt. Így az egyik sört jött a másik után. A landolás kissé keményebb volt a megszokottnál, de lehet ez már csak a szesz hatása volt.
Rigában gyorsan leintettünk 3 taxist, akik bevittek a szállásunkhoz. Előtte természetesen megnéztük az árakat a Bolt alkalmazásán keresztül is , viszont az ugyanolyan árat jelenített meg, mint amit mondott a taxis (irónikus módon visszafele Bolton ez az összeg már csak a fele volt). Mivel nem volt kedvünk várakozni, ezért elfogadtuk a taxisok ajánlatait és elindultunk be a városba. Két autóban szinte semmit nem beszéltek angolul, míg a miénkbe egy orosz sofőrt fogtunk ki. A srác elég folyékonyan beszélt angolul, szóval nem okozott gondot a kommunikáció. Feltűnt ahogy haladtunk be a városba, hogy egyre több az ukrán zászló. A levegőben szó szerint érezni lehetett a feszültséget. Egye-fene, gondoltam. Megkérdeztem a srácot, hogy mi a véleménye az ukrán helyzetről. Kis vonakodás és győzködés után elmondta, hogy látják a helyi kisebbségi oroszok a konfliktust.
„Az orosz elnök egy valódi patrióta. Nagyon jól csinálja azt, amit művel.” Sejtettem, hogy nem valószínű, hogy olyan választ kapok, amivel teljesen egyetértek. De arra én sem számítottam, hogy a nézeteim szöges ellentétét mondja majd a srác. Inkább gyorsan témát is váltottam. Pár mondat után viszont valahogy ismét visszakeveredtünk a kisebbségi témához. Megtudtam, hogy Lettország lakosságának 34% orosz anyanyelvű. A lett iskolákban viszont az oroszt nem tanulhatják a diákok idegen nyelvként. Ráadásul a Lettországban élő orosz lakosok nem szavazhatnak a választásokon, nem tölthetnek be bizonyos politikai pozíciókat és teljesen más útlevéllel rendelkeznek, mint a lettek. Ha ez valóban így van, akkor azért valahol értem, hogy miért támogatja a helyi kisebbség az orosz kormányt. Mondom ezt úgy, hogy teljes mértékben elítélem azt, ami ma Ukrajnában történik.
A szállásra megérkezve még legurítottunk pár felest és útnak indultunk az éjszakába. A Two more Beers éttermet több internetes szavazáson is Riga legjobb sörözőjének választották – így oda vettük az irányt. Mindenki farkas éhes volt, alig vártuk már, hogy megkóstoljuk a helyi specialitásokat. Az étterembe érkezve gyors covid pass ellenőrzés következett. Ráadásul még a személyiket is elkérték. Gondolom, ha javul a helyzet, akkor ezt eltörlik. Viszont március végén még sokkal nagyobb szigor várt ránk ott, mint amilyen otthon működött ezen a téren. Az ételekre majdnem két órát kellett várni. Már ekkor megegyeztünk abban, hogy nem kap a pincér túl nagy borravalót. Ráadásul a képünkbe hazudott kétszer is, hogy már „épp rakják a tányérokra az ételt”. A vacsora erős közepes volt, de mivel már olyan éhesek voltunk, mint a farkas ezért mindenki megette. Miután megkaptuk a számlát a pincér elegánsan közölte velünk, hogy szerinte 25,- euró borravalót érdemelne. Mi pedig még elegánsabban felajánlottunk neki öt eurót. Szinte lángoltak a szemei és közölte, hogy tartsuk meg a pénzünket. Ez után a viselkedés után még jobban meggyőződtünk arról, hogy nem érdemelt volna ettől több borravalót.
Az éjszaka további részei már egyre zavarosabbá váltak. A hiteles történet mesélés érdekében inkább nem is mennék bele. Röviden összefoglalva letoltunk egy tour de bar-t. Ez annyit jelent, hogy minden kocsma előtt, ahol elmentünk ittunk egy rövidet. Annyit azért nyugodt szívvel hozzátehetek, hogy rengeteg kocsma található Riga óvárosában.
Másnap délelőtt egy rövid városnézés után a tengerpart felé vettük az irányt. Ezt mindenképp szerettem volna látni. Stockholmban már régebben jártam így tudtam, hogy nagyjából milyen a Balti-tenger. Viszont kíváncsi voltam arra is, hogy néz ki a tenger másik oldaláról. Pár perc tanakodás után úgy döntöttünk, hogy Jurmalába megyünk. Ez a legnagyobb lett város a Rigai-öböl partján. Vonattal lehet oda a legkönnyebben eljutni. A jegy ára alig került két euróba. A Majori nevezetű megállónál szálltunk le, ahonnan már csak pár száz méter a strand.
Ez az egyik legjobb ötlet volt! Viszont nem azért, mert Mallorcát, vagy Szardíniát megszégyenítő tengerpart várt ránk ott. Sokkal inkább azért, mert megtapasztalhattuk, hogy milyen is a természet ereje. A parthoz közeledve egyre erősebben fújt a szél, ráadásul egyre több homokszemet is kapott fel. Amikor már csak pár lépésre voltunk a parttól, akkor már csak hátrafelé menetben tudtunk haladni. Az arcomhoz hozzávágódó homokszemek szó szerint megsértették a bőrömet. Legutóbb, Fuerteventurán és Lanzaroten tapasztaltam ilyen erősen tomboló orkán erejű szélt. A parton pár mazochista megmártóztatta a lábát a jéghideg vízben, készítettünk néhány fotót az utókornak és elindultunk vissza Riga belvárosába.
A szálláson egy gyors zuhany után neki vágtunk a második éjszakának, amely elsőre nem indult túl jól. Betértünk a legközelebbi bárba és rendeltünk pár felest. A hangulat elég punnyadt volt és nem úgy tűnt, hogy sok opciónk maradt. Egészen addig, amíg meg nem ismerkedtünk egy svéd sráccal. Ha jól emlékszek Frederic volt a neve, de mi csak Swennek szólítottuk. Swen több mint egy éve Rigában lakott már. Ismerte a várost, mint a tenyerét. Azt mondta, hogy elvisz Riga legjobb szórakozóhelyére. Végül is mi rossz történhet abból, ha egy vadidegen városban egy ismeretlen sráccal elmegyünk bulizni. Rendeltünk 3 Ubert és beraktuk azt a címet, amelyet Swen mondott…
Az az autó érkezett meg elsőként az adott címre, amiben én ültem. Amikor a sofőr közölte velem, hogy ott vagyunk – akkor csak bámultam rá, hogy ne hülyéskedjen. Egy olyan épülethez vitt minket, amelyet legtöbbször a Dél-Amerikában játszódó filmekben látni. Mindegy, legyintettem egyet. Kiszálltam az autóból és elindultam a lepusztult épület felé. Azt vártam, hogy mikor ugrik elő két hajléktalan majd közli velem lettül, hogy „add ide a vesédet”. Az épület bejárati kapuja után még szürreálisabbá vált az egész helyzet. Egyik Graffiti érte a másikat, a kukák kb. úgy néztek ki, mint a hordók, amelyek fölött a hajléktalanok szoktak melegedni New Yorkban. Egyszer csak furcsa zajt hallottam meg. A távolból egy ismerős dallam csendült fel: a Las Ketchup-tól az Asereje örökzöldje. A zenét követve megtaláltuk Riga legjobb underground diszkóját. Pár perc múlva megérkeztek a többiek is Swennel. A fiúk és a lányok aránya egy az öthöz volt. És az utóbbiból volt több. Rögtön tudtam, hogy ettől jobb helyen nem is lehetnék. Ránéztem Swenre, és még hálából meghívtam őt egy italra. Megköszöntem, hogy egy valóban olyan helyre hozott el minket, ahova magunktól soha nem keveredtünk volna.
Az éjjel még hosszú volt innentől kezdve – hajnali ötkor értünk csak vissza a szállásra. Nem is gondoltam volna, hogy az én koromban még ilyen sokáig képes az ember bulizni. Másnap még megnéztük azokat a látnivalókat, amelyek kimaradtak, ettünk egy finomat egy remek indiai étteremben és elindultunk haza. Köszönöm mindenkinek, aki eljött ez egy valóban remekül sikerült akció lett. Remélem hamarosan valaki más is megnősül és hasonló felejthetetlen élmények várnak majd ránk.
Utazás Rigába
Rigába jelenleg két légitársaság járataival lehet eljutni átszállás nélkül. Az egyik a Ryanair, a másik pedig az Air Baltic. Az Air Baltic légitársaság repül Budapestről és Bécsből is. A Ryanair pedig csak Bécsből. Ami az árakat illeti, a Ryanair járatai jelentősen olcsóbban, mint az Air Baltic. Igaz, hogy mind két légitársaság fapadosként üzemel, viszont az Air Baltic algoritmusa sokkal drágábban árazza a repülőjegyeket. Ennek következtében nálunk szóba sem jöhettek. Hogy jobban szemléltessem a különbséget a két légitársaság között, a poszt írásának a pillanatában a legolcsóbb Air Baltic retúr repülőjegy 100,- euróba került, míg a Ryanairnél ugyanez 20,- euró volt. Azt hiszem, ezzel mindent elárultam már.
Tömegközlekedésre egyébként a városban nincs szükség. Az Uber és a Bolt megfelelően működött. Pár perc alatt már ott is voltak a sofőrök értünk és 4 utas esetén soha nem fizettünk többet, mint amennyibe egy vonaljegy kerülne fejenként.
Autóbérlés Rigában
Személyes véleményem szerint teljesen szükségtelen autót bérelni Riga városában, mivel a látnivalók többsége gyalogos távolságra található egymástól. Maximum azoknak tudnám tanácsolni az autóbérlést, akik szeretnének eljutni a nagyvárosoktól félreeső helyekre. Ilyenek lehetnek pl. Gauja Nemzeti Park, Kuldiga, a Rundale Palota, a Turaida Múzeum, Cesis, Liepaja, Latgale, Ventspils. A legtöbb autókölcsönző még azt is megengedi, hogy áthaladjanak az autóikkal az Európai Unió határain. Ennek köszönhetően az sem gond ha például Rigában béreltek autót, majd onnan elindultok Észtországba, vagy pedig Litvániába. Erre külön rá kell kérdezni minden egyes autókölcsönzőben. Az orosz és a fehérorosz határátkelések már a háború kitörése előtt is neccesek voltak, nem pedig még most. Szerintem nem érdemes erőltetni az autóbérlést abban az esetben, ha Oroszország felé veszitek az irányt Lettországból. Inkább béreljetek ott külön. Ha véletlenül megtörténik a baj, akkor sokkal egyszerűbb a biztosítást is ott intézni. A legolcsóbb bérelhető autókat egyébként a Rentalcars és a Discovercars weboldalakon találjátok. A poszt írásának pillanatában egy Ford Fiesta kibérlése 7 napra 110,- euróba került.
Hotelek Riga városában a látnivalók közelében
Riga városa mindössze 307 négyzetkilométeren terül el. Ez egyáltalán nem nagy más nagyvárosokhoz képest. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy gyalogszerrel azért a távolságok elég fárasztók. Ha szállást kerestek Rigában, akkor érdemes az óváros közelében nézelődni. Mi nem laktunk messze a belvárostól, ennek ellenére azért 15-20 percet kellett sétálnunk ahhoz, hogy eljussunk a turista központba. Mutatok pár ajánlott szállást:
A legjobb budget szállás: Viktorija
A legolcsóbb budget szállás egész Rigában. Saját fürdőszobával, TV-vel és kényelmes ágyakkal. A szállás egy régi szecessziós épületben várja vendégeit Riga központjában, az óvárostól mindössze 15 perc sétára. A szobái három ágyasak és 3 utazó esetén ez 33% spórolást jelent már.
Az arany középút: Rixwell Gertrude Hotel
Ez a 4 csillagos hotel közvetlenül az az Óváros fő sétálóutcáján található, alig száz méterre a Szabadság Emlékműtől és a Mcdonald’s étteremtől. A látnivalók többsége gyalogos közelségre található innen, Riga legjobb négy csillagos hoteljától.
A legjobb luxus szállás: Royal Square Hotel & Suites
Ha valaki öt csillagos kényelemre vágyik Rigában, akkor ez a lehető legjobb áron elérhető luxus hotel. Természetesen privát szauna és pezsgőfürdő is található a hotelben. Aki nagyúri luxusra vágyik kispolgári áron az épp megtalálta.
Amennyiben a fenti szállások közül egyik sem felel meg az elvárásaidnak, érdemes körülnézned a Booking.com további felhozatalában:
Booking.comLátnivalók Riga városában és környékén
A három testvér
A Mazā Pils utca 17. 19. és 21. házszámai alatt találhatók Riga legrégebbi épületei. Mind három ház más és más építészeti stílusban épült. Az első a gótika és a reneszánsz jegyében, a második a reneszánsz és a holland építészeti stílusban, a harmadik pedig a túl díszített barokk stílusában épült. Ezekben a házakban található a lett építészeti múzeum is – érdemes megnézni, ha már itt jártok.
A Feketefejűek háza
Amikor az ember ránéz ezekre az épületekre rögtön az jut az eszébe, hogy milyen szépen túlélték a történelem viszontagságait. Közben pedig alig 20 éves épületekről beszélünk. A fenti képen látható épület a városháza. A mellette található hasonló kinézetű létesítmény az úgy nevezett Feketefejűek háza. Riga legfontosabb eseményei pont ehhez a házhoz fűződnek. Többek között a királyok, királynők, elnökök fogadó ceremóniái, számos kulturális esemény, bálok, komolyzenei koncertek, színházi előadások és operák helyszínéül szolgált ez az épület. Ha ezen a téren jártok, akkor álljatok meg Lettország megszállásának múzeumában is.
A Rigai Dóm
A Rigai Dóm a Lettországi Evangélikus-Lutheránus Egyház érsekének a székhelye. Az épület a város folyójának, a Daugavának a jobb partján található. Többször is átépítették a történelem során, amíg megkapta a mai formáját. A templom tetején egy már messziről látható 86 kg súlyú szélkakas található. Egészen a 16. századig a Rigai Dóm rendelkezett a világ legnagyobb orgonájával. Sajnos ez egy tűzvészben elpusztult. A 19. században egy új orgona került a régi helyére – amely 6718 sípjával nem kevésbé ambiciózus projekt lett.
A központi piac
Az egyik legérdekesebb helyszín Riga városában, a sokszínű látnivalók közül. Közvetlenül a Daugava partján, a Vecrīgától délre található. Nem hiába került fel az UNESCO világörökség listájára. Naponta akár 100 000 vásárló is betér az egyes pavilonokba. Ha valaki hamisítatlan lett szuvenírekre vágyik, akkor ez a legjobb hely rá. A friss élelmiszeren kívül még a helyi kézműves termékek is beszerezhetők ezen a piacon. Ráadásul úgy vettem észre, hogy ott jártunkkor az eladók, az áraikkal sem a turisták megkopasztását célozták meg.
Szecessziós építészet
Ha azt mondom, hogy Riga a szecessziós építészet fellegvára, akkor egyáltalán nem túlzok. A város több mint 800 épülete a 20. század elején épült a szecessziós építészet stílusában. Szinte minden ház bejáratánál ott díszelegnek az ívelt ajtónyílások és ablakkeretek, a virág alakú domborművek, a női szobrocskák és a szeszélyes vízköpők. Ez főleg a korabeli gazdasági fellendülésnek köszönhető – ugyanis ebben az időszakban megszaporodott a gazdag lett polgárok száma. Többségük pedig díszes házakra vágyott és ebben az időben a szecessziós művészet jelentette az építészet csúcsát. Aki szereti az efféle építészetet, az biztosan nem fog csalódni.
Szabadság emlékmű
1918 és 1920 között egy véres háború dúlt Lettország és a megszálló orosz katonák között. Ebben a háborúban elesett katonák emlékére állította Lettország a Szabadság emlékmű szobrot. A szobor gránitból és travertinoból készült. Egy nőt ábrázol, amely három csillagot tart a kezében. A 42 méter magas emlékmű oldalán több dombormű is található. Ezek a lett nép legfontosabb pillanatait örökítik meg az utókor számára. Ha valamilyen fontos megemlékezésre kerül sor Lettországban, akkor ez körül a szobor körül gyűlnek össze a lett állampolgárok. A helyi látnivalók közül ez volt az egyik személyes kedvencem, mivel a téren szó szerint érződött Riga történelme.
Nemzeti Opera
A Lett Nemzeti Balett és Opera 1863-ban épült neoklasszikus stílusban. A pompás belső tereket August Volz építész tervezte. Ha valaki még soha sem volt balett előadáson, de szeretné megtapasztalni, hogy milyen élmény, akkor Riga a tökéletes helyszín erre. A repülőgépen szóba elegyedtünk két szlovák hölggyel, akik csak egy balett előadás miatt repültek Lettországba. Elmesélték, hogy hatalmasa balett rajongók és már több országban jártak csak ez miatt. Állításuk szerint a lett balett előadások még jobbak, mint a moszkvaiak. Én még nem tartok azon a szellemi szinten, hogy balettre menjek – de hiszek benne, hogy akit érdekel az ilyen szórakozási lehetőség, annak ez maga a Kánaán.
Lett Tudományos Akadémia
Erről az épületről pont nem készítettem egy épkézláb fotót sem. Ennek egyszerű oka – pontosan ugyanilyen épület található Varsóban és Moszkvában is. Lengyelországban pár éve felmentünk a haverokkal ebbe a toronyba. Itt viszont úgy döntöttünk, hogy kihagyjuk – mivel már úgyis láttuk korábban. Ennek ellenére, aki még nem látta az Empire State Building szovjet mását, az mindenképp tegyen egy próbát vele. Mi úgy éreztük, hogy van még elég olyan épület Riga városában a látnivalók között, amelyek jobban megérdemlik a rászánt időt.
Kóstold meg a Balzsamot!
Ami Csehországban az Absinthe, az Rigában a fekete balzsam. Lettország sajátos alkoholos itala nem túl erős, az alkoholtartalma gyártótól függően 35 – 45% közötti szintet ér el. Az italt egyébként egy Abraham Kunze nevezetű lett patikus találta fel 1752-ben. Az italt 24 fajta bogyóból, gyökérből, gyógynövényből, virágból és illóolajból készítik. Ez adja meg az édeskés ízét, amitől másnap irtózatosan fájhat az ember feje – tapasztalat. A lettek szívesen öntik a teájukba, kávéjukba, de még a fagylaltjukra is.
Bastejkalna park
A szabadságemlékmű mind két oldalán található egy-egy park. Ezeket együttesen nevezik Bastejkalna parknak. Egy fárasztó városnéző nap után nincs is jobb dolog, mint leülni ebben a parkban, megetetni a madarakat meg a hódokat és nézni, ahogy a víz körülöttünk csordogál. A parkon keresztül egyébként egy körút halad át. Az utat végig gázlámpák szegélyezik – különleges érzés naplementében azt látni, ahogy felgyullad az utcai világítás. Amikor már látod, hogy hamarosan lenyugszik a nap, akkor sétálj fel a csatornák mellett a dombra a lehető legjobb kilátásért.
Ortodox templom
A rigai ortodox hitközösség székesegyháza egy lenyűgöző neobizánci épület. 1876-ban kezdték el építeni, amikor Lettország még az egykori Orosz Birodalom része volt. Az épület aranyszínű kupolája már távolról csillog, érdemes még az ateistáknak is megtekinteniük. II. Sándor orosz cár 12 arany harangot adományozott a templomnak, amelyet sajnos 1960-ban beolvasztottak. A kupolában viszont a mai napig látni még az egykori aranyharangok helyét.
Jurmala Beach
Jurmala hivatalosan már külön település és nem tartozik Rigához. A térképre tekintve viszont látható, hogy már bőven egybe épültek a külvárosi részek a lett fővárossal. A rigai vasútállomásról fél óránként közlekedik vonat Jurmalába. Nagyjából fél óra alatt el is lehet jutni erre a tengerparti településre. A jurmalai tengerpart 33 kilométer hosszú homokos tengerpart. A nyári hónapokban több strandon is lehet fürdeni, ráadásul 6 partszakasz megkapta a kék zászlós jelzést is, amit csak a legtisztább strandok érdemelnek ki. A Balti-tenger egyébként nem tartozik a legtisztább tengerek közé. A második világháború után számtalan vegyi fegyvert likvidálnia kellett a volt Szovjetuniónak és úgy látták a legegyszerűbbnek, hogy a tengerbe süllyesztik ezeket. Egy újabb példa arra, hogy az emberi hülyeség határtalan.
Egyéb fizetős programok és látnivalók Riga városában
- Látogasd meg a keresztek dombját Litvániában: 2 ország 1 nap alatt – 95,- EUR
- Próbáld meg milyen igazi fegyverrel lőni: Glock, Winchester, Kalashnikov – 55,- EUR
- Mindig is szeretted volna kipróbálni a bungee jumpingot? Itt az alkalom! – 123,08,- EUR
- Nézd meg Riga városát és a látnivalók többségét felülről egy hőlégballonból – 205,13,- EUR
- Nézd meg Riga városát és a látnivalók többségét felülről egy kis repülőgépből – 234,88,- EUR
- Örökítsd meg a rigai utazásodat pároddal egy profi városi fotózáson – 90,- EUR
- Egyedül vagy? Semmi gond, csatlakozz egy kocsmatúrához – 30,- EUR
- Próbáld ki a nyári olimpiai bobpályát! Akár 50km/h-val süvítve – 114,88,- EUR
- Nézd meg a naplementét a Kemeri Nemzeti Parkban – 55,- EUR
- Íme a kötelező látnivalók Riga városában – Segwayen! – 55,- EUR
- Curling: Próbáld ki a világ legfurcsább sportját! – 82,06,- EUR
- Egész napos szervezett kirándulás Litvániába – 55,- EUR
- Lett ínyencség kóstoló a központi piacon – 35,- EUR
- 1 óra privát lovaglás a tengerparton – 79,99,- EUR
- Próbáld ki a kutyás szánhúzást a lett télben – 100,- EUR
- Adrenalin quad szafari Rigából – 92,31,- EUR
- Sherlock Holmes: szabaduló szoba – 35,- EUR
- Privát kirándulás Siguldába – 123,08,- EUR
- 3 órás BTR-80 tankvezetés – 599,- EUR
Összegezve
- Repülőjegy Ryanairrel Bécsből – 20,- EUR/fő
- Szállás a Viktorija Riga szálláson 3 éjszakára – 24,- EUR/fő
- Taxi a repülőtérről taxi – 10,- EUR/fő
- EGYÜTT: 54,- EUR
Milyen az árszínvonal Rigában?
Az árak kicsivel drágábbak attól, mint amit Magyarországon tapasztalhatunk. Ez a különbség nagyjából 10-20 százalékot tesz. Pár konkrét ár arról, hogy mire lehet számítani Rigában: egy üveg Coca Cola étteremben 1,60,- EUR, egy McMenü 6,- EUR, egy capuccino 2,70,- EUR, egy nagy csapolt sör pedig 4,- euróba kerül. Drágább, mint idehaza – viszont még mindig nagyon messze van a norvég, vagy pedig egyéb skandináv áraktól. Sőt, Helsinkiből rendszeresen áthajóznak a finnek a Balti-államokba, hogy olcsón bevásároljanak.
Elég nehéz helyzetben voltam, amikor ezt kellett pontoznom. A városnak van egy fajta hangulata és egy hosszú hétvége során nem is unatkozik itt az ember. Viszont kicsit olyan érzésem volt, mint amikor Bécsben, vagy Pozsonyban jártam. Tudom ezért meg leszek kövezve, de számomra egyikben sincs semmi olyan kimondottan érdekes látnivaló. Hiányzott az, ami például Barcelonában a Sagrada Familia, Londonban a Big Ben, vagy pedig Rómában a Colosseum. Szóval értitek, ugye? Viszont unatkozni nem fogtok itt sem. A rengeteg szecessziós épület, az art nouveau negyed és az Óváros (Vecrīga) bőven elég érdekes látnivalók ahhoz, hogy megérje Riga városába utazni. A tengerpartot pedig még nem is említettem.
Sikerült nagyjából az összes jobb szórakozóhelyet végig járnunk Rigában. A legizgalmasabb határozottan a romtelepen található Tallinas Pagalms hipszterdiszkó. Viszont Rigában már megtalálható az északi országokra jellegzetesebb zúzós zene is. Ha valaki egy jó metál koncertre vágyik vegye az irányt a Depo felé. Ha valaki pedig egy klasszikus clubra vágyna, annak a legjobb választás a Friends Night Club a város közepén. Számtalan lehetőség áll a utazók rendelkezésére. Igaz, Riga nem egy Ibiza, de éjjel itt unatkozni senki sem fog – ezt garantálom.
Az ételekkel elég komoly gondban voltam Rigában. Nagyjából két fajta helyi étel közül lehetett választani. Az első az a fajta, amely rossz, de még azért ehető. A másik pedig az annyira rossz, hogy már ehetetlen. Az első kategóriába sorolnám a fenti Soljanka nevezetű levest, amely leginkább egy gulyáslevesre emlékeztetett ízre. Nem is lett volna velemi semmi baj, ha a lettek nem ízesítik meg olyan bele nem való hozzávalókkal, mint: uborka, olívabogyó, tejföl, és még több uborka. Valamiért imádják a kovászos uborkát a helyi emberek. Még a pizzára is azt tettek. Nincs bajom az uborkával, csak egy kicsit túl sok volt már belőle. Az annyira rossz ételek, amelyek már ehetetlenek kategóriába sorolnám a következő nemzeti ételeiket: a hideg céklalevest, a heringtortát, vagy pedig a hideg zselés húst. Lényeg a lényeg: senki ne számítson francia kulináris élvezetekre Lettországban.
Mindent összevetve egy nagyon szép időszaknak a lezáróbulija volt ez az életemből. Köszönöm a barátaimnak, akik ezt az egészet megszervezték. Tudom, hogy páran mennyire utálnak repülni és ennek ellenére hajlandók voltak felülni a Ryanair járatára csak azért, hogy itt lehessenek velem. Riga egy nagyon szép emlékként marad meg a fejemben és bármikor eszembe jut mosolyogva gondolok vissza erre a hosszú hétvégére. A látnivalók is szépek voltak, de Riga igazi szépségét számomra ez a baráti társaság jelentette.
Azoknak az utazóknak, akik még hezitálnak, hogy el-e utazzanak Lettországba bátran ajánlom az országot – mindössze megfelelő elvárásokkal álljanak neki az útnak. Igaz a helyi emberek nem túl beszédesek, de ha szóba elegyednek veled, akkor nagyon kedvesek. Kicsit olyan érzés ott lenni, mint amikor egy forgalmas határra érkezik az emberek. Ennél a határnál találkozik a szláv kultúra, a finnugor történelmi múlt és az északi skandináv mentalitássa. Én nagyon örülök, hogy ide is sikerült eljutnom – szóval, köszi még egyszer srácok. És most jöhet a következő két fontos mérföldkő az életemben…