2021 novemberében elindultunk egy körutazásra, hogy felfedezzük a két legkülönlegesebb szigetet a Kanári-szigetcsoporton belül. Fuerteventuraról már írtam az előző posztomban, úgyhogy most Lanzarote következik. Míg Fuerteventura egyértelműen a szabad-szellemű szörfös lelkek földi paradicsoma, addig a szomszéd szigete teljesen más utazóközönséget szeretne megszólítani. Lanzarotet főleg a családok és a párok válasszák utazásuk céljául. A kisgyermekes szülők remekül kitudnak kapcsolódni miközben a csemetéik a strandok a homokban játszadoznak. A párok pedig hosszan sétálhatnak a lenyugvó nap sugarait élvezve. Lanzarote szigetén legalább olyan változatosak a látnivalók, mint amilyen az utazóközönsége. Teljesen más típusú utazók jönnek ide, mint a környező szigetekre. Az aki veszi a fáradtságot és felkeresi a sziget északi részén található nemzeti parkot szó szerint úgy fogja magát érezni, mint aki egy másik bolygón lenne. A posztban részletesen elmesélem, hogyan lehet most erre a csodálatos szigetre eljutni, milyen árakkal számoljanak az utazók, hogyan lehet spórolni, és mik azok a dolgok amin nem érdekes takarékoskodni. Lássuk mitől is olyan különleges hely Lanzarote.
Tartalom
Érdekességek Lanzaroteról
- Lanzarote nagysága 846 négyzetkilométer. A sziget legészakibb pontja mindössze 60kilométerre található a sziget legdélebbi pontjától. A sziget szélessége még ettől is rövidebb távolság – mindössze 25 kilométer.
- A sziget partvonala több mint 200 kilométer hosszú. Ennek ellenére Lanzarote csak minimális számú homokos tengerparttal rendelkezik. Ha összeszámoljuk a homokos tengerpartok hosszát, akkor nagyjából 10 kilométer hosszúságot kapunk.
- A növények számára kedvezőtlenek a talaj és természeti feltételek Lanzarozten. Ennek ellenére több mint 500 növényfaj volt képest akklimatizálódni a zord életkörülményekhez. Igaz a növénytermesztéshez az embereknek sok esetben megfelelő menedéket kellett állítaniuk az orkán erejű szél ellen.
- Lanzarote utazóközönségét nem a részegeskedő brit turisták jelentik. Sokkal inkább a környezettudatos az előkelőbb utazókat célozzák meg. Ezt többek között a kiváló kulináris élmények terén nyilvánul meg.
- A szigeten található Haria völgyet úgy is szokták nevezni, hogy az ezer pálma völgye. Miért van itt ennyi pálma? Az volt a népszokás, hogy amikor a faluban gyermek született, akkor a szülők minden egyes alkalommal ültettek egy pálmát. Kettőt a fiúgyermek születésekor, egyet a leánygyermek tiszteletére.
- A Lanzarotera utazó emberek a szigetet hegyes-dombos szigetnek képzelik el indulás előtt. Valójában ez csak részben igaz, ugyanis Lanzaroten található a legkevesebb hegy az összes Kanári-sziget közül.
- A sziget tája olyan különleges, hogy Hollywood is felfigyelt rá. Több filmet és sorozatot is itt forgattak. Többek között a When Dinosaurs Ruled the Earth és Az utazás a föld középpontjába című filmeket is itt forgatták.
- Omar Sharif is itt forgatta a Rejtelmes sziget című spanyol-francia-olasz-kameruni kalandfilmet 1970-ben. A legenda szerint Omar annyira beleszeretett a szigetbe, hogy vett is egy házat itt a forgatás alatt. Viszont a szerencsejáték szenvedélye végzetes volt és elveszítette az ingatlant egy kártyapartin. Nagy valószínűséggel ez csak legenda, de az épület még ma is áll és LagOmar néven múzeumként működik.
- Lanzaroten a legnagyobb feljegyzett vulkánkitörés 1730 és 1736 között történt. A láva kisebb-nagyobb megszakításokkal hat éven keresztül ömlött a kürtőből és összesen 11 falu vált a tűzforró magma martalékává.
- Ha imádod a különleges és egyedi vízi élőlényeket, akkor vedd az irányt Jameos del Agua-ba. A házban található barlangtóban, a világon egyedül itt élnek a vak fehér albínó rákocskák.
- Lanzarote szigetén a kaktuszok rengeteg fajta kaktusz létezik. Ezeken a kaktuszokon élősködnek a bíbortetű nevű rovarok. A helyiek a 19. században rájöttek, hogy ezekből a tetvekből textilfestékanyagot lehet készíteni. Ekkoriban még nem ismerték a szintetikus textilfestékeket, szóval egész Európa Lanzaroteról importálta a bíbortetű festékeket. A szintetikus festékek megjelenésével ez a piac is hanyatlásnak indult. Ma már csak egy pár helyi használja fel ezeket a tetveket ilyen speciális célokra.
- A sziget felszíne olyan mértékben hasonlít a Holdra, hogy az Apollo űrhajó legénysége indulás előtt elutazott a Timanfaya Nemzeti Parkba tanulmányozni a sziklákat.
- A tengervíz lepárlásával kapott só exportálása az 1900-as évek elején hatalmas üzlet volt. A tartósítás és a fagyasztás elterjedésével viszont az igény az így kinyert sóra is csökkenni kezdett. A lepárló üzemek szépen lassan bezártak és ma már csak a Salinas del Janubio nevű hely üzemel, az is legfőképp turistalátványosságként. Ha különleges szuvenírt szeretnél a szigetről, akkor több helyen is beszerezhetsz a helyiek által sóból készített szőnyeget.
- Lanzarote szigetén egyáltalán nem nehéz saját partszakaszt találni. Nekünk is sikerült párszor, pedig nem is volt a célunk. Ha esetleg még sincs hozzá szerencséd, akkor érdemes áthajózni La Graciosa szigetére, ahol csak pár száz ember lakik.
- A sziget az arculatát leginkább Cesar Manrique művésznek köszönheti. Cesar a turizmus felpörgésével döbbenten tapasztalta, hogy kicsi szeretett szigete kezd megváltozni. Ádáz küzdelembe kezdett a hotelrezortok ellen míg végül sikerült meggyőznie Lanzarote akkori vezetőségét és lakosságát, hogy a szigetnek meg kell őriznie az autentikusságát. Főleg Cesar bürokratikus harcának köszönhető, hogy Lanzaroten ma is minden ház hófehér színű.
- Vagyis van egy hotel, amely nem hófehér. Ez a New York hotel, amely 1960-ban épült. Cesar Manrique elborzadt amikor meglátta az elkészült hotelt Arrecife városában. Ahhoz, hogy megtekinthesd ezt az öt csillagos hotelt nem kell itt megszállnod, elég ha felmész a 17. emeletén található koktélbárba.
Repülőjegyek Lanzarotera
Lanzarote a poszt írásának pillanatában legkönnyebben Bécsből és Pozsonyból elérhető. A Ryanairnél talán a COVID-19 az agyukra ment, mivel a két repülőtér vonzáskörzete gyakorlatilag ugyanaz a terület. Ennek köszönhetően saját magukkal konkurálnak. Hirtelen egy TV-s hasonlattal tudnék csak élni: Kicsit olyan mint, ha a TV2 az összes csatornájára egyszerre ugyanazt a filmet tűzné műsorra és abban reménykedne, hogy az több nézőt hoz neki.
Ez meg is látszott a repülőgép töltöttségén odafele és visszafele is. A repülőjegyem oda-vissza 23,- euróba került, ennek ellenére az emberek csak lézengtek az egyes sorokban. Ha télen a hidegből a melegbe 23,- euróért nem tudja egy légitársaság a járatát megtölteni, akkor ott már tényleg igen komoly bajok vannak a piaccal.
Ami az árat illeti, ez egy nagyon csak eltorzult ár. Tükrözte az utazási kedv csökkenését, a delta variáns felemelkedését és az emberek bizonytalantól való félelmét. A valós ár ettől sokkal magasabb szinten mozog. A pandémia kitörése előtt reálisan 80-100,- euró körül lehetett repülőjegyet foglalni a Kanári-szigetekre. Amint kicsit helyre állnak a dolgok a nagyvilágban és növekedésnek indul az utazási kedv a repülőjegyek ára is meredeken felfelé fog csúszni. Érdemes még most kihasználni az adódó lehetőséget – nem biztos, hogy lesz rá még egy ilyen alkalom!
Az utazásom Lanzarote szigetére
Én Lanzarotera már eleve Fuerteventuráról érkeztem. Fuerteventura szigetéről visszahajóztunk Lanzarotera. A hajóút nagyon sima volt, bár a tenger hullámai összerázták úgy a gyomromat, mint egy 15 éves srácnak aki első alkalommal issza matt részegre magát. Corralejoból a Lineas Romero társaság kompjával hajóztunk át Playa Blanca kikötőjébe. Ez egy irányba 18,- euróba került, és a Viator weboldalon keresztül vásároltuk meg. A menetrend a két sziget között a következő:
- Playa Blanca ->Corralejo: 09:30, 12:30, 16:30, 18:30
- Corralejo -> Playa Blanca: 10:30, 13:30, 17:30, 19:30
Playa Blanca-ban gyorsan megkerestük az autóbusz megállóját és útnak indultunk Playa Honda felé – ott foglaltam szállást. Az autóbuszok menetrendje teljes káosz volt, de sikerült belőle kisilabizálnom, hogy a következő busszal eljutok az úti célomra. Amikor viszont felszálltam a következő buszra, akkor megtudtam, hogy a menetrend még pocsékabb, mint ahogy eredetileg gondoltam. A busz csak a repülőtérig közlekedik Playa Blancaból. Gyorsan rápillantottam a Google térképre és láttam, hogy gyalogszerrel kb. 15 percre van a szállásom a repülőtértől, fel is szálltam a buszra.
Autóbérlés Lanzaroten
Ha már a repülőtérre keveredtem beugrottam megkérdezni, hogy mennyibe kerülnek az autókölcsönzőkben az autók. Nagyjából két választ kaptam a drága autókölcsönzős alkalmazottaktól:
1. Nincs autó, ne tartsatok fel.
2. 50.000,- euróba kerül egy napra egy autó.
Na jó, a valóságban nem 50.000,- eurót mondtak, volt ebben egy kis költői túlzás. Végül is amilyen számokkal ezek az úriemberek dobálództak az számomra ezzel az összeggel ért fel. Utolsóként végül ott maradt a Europcar. A rossz norvégiai tapasztalatok ellenére azt mondtam egye-fene megkérdezem őket is. Csodák-csodájára, pont az ő ajánlatuk volt a legjobb. Rögtön le is foglaltam náluk az autót. Muszáj megjegyeznem, hogy ezúttal 10 pontra teljesítettek, úgyhogy mindent visszaszívok, amit az előző rossz tapasztalataim után leírtam róluk.
Utólag azért megnéztem, hogy jobban-e jártam volna, ha otthonról foglalok autót. Mint bebizonyosodott igen, jobban jártam volna. Nagyjából 50,- eurót spórolhattam volna! Ha rám hallgattok, akkor nem hagyjátok a vakszerencsére az autóbérlést Lanzaroten. Mindenképp hasonlítsátok az össze az árakat a Discovercars és a Rentalcars weboldalakon is. Néha az egyik, néha a másik az olcsóbb. Nekünk véletlenül szerencsénk volt, hogy a Europcarnál napi 45,- euróért tudtunk bérelni egy Renault Meganet, nektek nem biztos, hogy ilyen szerencsétek lesz. Ezek után pedig csak a fenti két opció áll majd a rendelkezésetekre autóbérlés terén.
A szigeten a vezetés nagyon kellemes élmény. Nincsenek dugók, a sofőrök többnyire türelmesek, jelzőlámpából sincs túl sok. A legnagyobb technikai nehézséget számomra a kétsávos körforgalmak okozták, amelyeket a mai napig nem értek, hogy hogyan is működnek és mikor kell bemenni a belső sávba és mikor nem. De ez valószínűleg csak az én egyéni problémám. Lanzaroten még a nem túl tapasztalt sofőrök is bátran béreljenek autót. Ha kicsit is odafigyelnek, akkor biztosan nem lesz gond.
Hotelek és egyéb szállások Lanzarote szigetén a látnivalók közelében
Miután elintéztem az autóbérlést elindultam gyalogszerrel Playa Hondába. Először megpróbáltam lerövidíteni az útvonalat, de ahogy az kiderült a reptér területe szögesdróttal van körülvéve és nem lehet lerövidíteni az utat. Remek, irány visszafele. A biciklis útvonal 15 perc kényelmes séta után Playa Honda-ba vezetett. Közben az egyik repülőgép szállt fel a másik után közvetlenül a fejünk felett. Egy pár nagyobb gépnél még a testem is beleremegett a robajba. Számomra, mint a repülés szerelmesének ez hatalmas élmény volt!
Playa Hondaban nem nehéz orientálódni. A település közvetlenül a tengerparton található és még a legtávolabbi pontjától is könnyedén elérhető a strand pár perc sétával. Mi a MAGMA Rooms Playa Honda apartmanokban szálltunk meg. A szállás egy éjszakára 35,- euróba került egy fő számára. Ahogy út közben is éreztem már, a repülőgépek szerelmesei imádni fogják ezt a települést. Válaszd is bármelyik szállást ezen a helyen, a fel és leszálló repülőgépeket mindenhonnan látni és hallani fogod. Szerencsére ez egyáltalán nem zavaró, mivel éjjel repülési tilalom van a szigeten. Az első gép, amely reggel pedig felzúgott a fejünk felett az 7:30 után indult útnak.
Lanzaroten négy nagyobb központi település található a turisták számára. A következő célcsoportoknak ajánlanám őket:
- Playa Honda – A családi központ. Kisgyerekes családok közkedvelt üdülőparadicsoma.
- Puerto del Carmen – A központi bulizós város, leginkább bulizni vágyó fiatalok látogatják.
- Costa Teguise – Az egyik legjobb szörfös tengerpart itt található. Hatalmas hullámaival és hangulatos éjjeli bárjaival a szörfösök közkedvelt úti célja. Puerto del Carmen szomszédos városa, valójában viszont sokkal csöndesebb, mint a szomszédváros.
- Playa Blanca – A legjobb strandok (Papagayo beach) Playa Blanca mellett találhatók. Főleg romantikára vágyó párok szoktak itt megszállni.
Pár ajánlott szállás:
A legjobb budget szállás – Casa Yurena
A legolcsóbb tengerpart melletti szálláslehetőség az egész szigeten. Igazából ettől több pozitívummal nem is igen rendelkezik. Két ágy és egy kulcsra zárható szoba privát fürdőszobával – ezt kínálja a Casa Yurenda. Azok számára akik nem túl nagy igényekkel érkeznek Lanzarotera, ez egy remek választás lehet.
A legjobb családbarát szállás: Luxury House Grumete
Három hálószobás ház Playa Honda városában. A házikó a Lanzarotera jellemző építészeti stílus jegyeiben épült. A hófehér falú házak még a legnagyobb kritikusok kemény szívét is megenyhítik. A tengerpart 300 méter távolságra található a Luxury House Grumete bejáratától. Igazi bababarát szállás.
A legromantikusabb szállás: Lani’s Suites de Luxe – Adults Only
Ha szeretnéd lenyűgözni a partneredet, akkor legalább egy pár napra szálljatok meg ezen a szálláson. A hotel kizárólag felnőtteket fogad, szóval a gyerekzsivajjal nem lesz gondotok. A lakosztályai tengerre nyíló kilátással bűvölik el a vendégeket. A szállás külön wellness részleggel rendelkezik, ahol a párok különböző páros masszázsokon vehetnek részt. A pezsgőfürdő és a kültéri medence már csak a hab a tortán. Aki az ilyen öt csillagos luxusra vágyik, annak mélyen a zsebébe kell majd nyúlnia.
A legjobb luxusszállás: Iberostar Selection Lanzarote Park
A kedvenc spanyol hotelfranchiseunk Lanzarote szigetén is megtalálható. Az Iberostar márka az All Inclusive szolgáltatás Jolly Jokerje. A hotel közvetlenül Playa Blanca legjobb tengerpartja mellett található. Gyalogosan mindössze pár lépés választ el attól, hogy a testeden érezd az óceán hűsítő habjait. Aki a medencéket preferálja az sem fog csalódni. A magyar wellness hotelek ettől drágább árért nyújtanak fél panziót, szóval mindenképp megéri elgondolkodni rajta.
Ha a fenti szállások közül egyik sem nyerte el a tetszésedet, akkor érdemes körülnézni még a Booking.com további ajánlatai között:
Booking.comLátnivalók Lanzarote szigetén
Timanfaya Nemzeti Park
Az egész sziget legnagyobb látnivalója határozottan a Timanfaya Nemzeti Park. Hiába vannak olyan látnivalók Gran Canarian, mint Maspalomas városa, Fuerteventuran mint Cofete strandja – ez a hely Lanzarote szigetét teljesen egyeülállóvá teszi. A Timanfaya Nemzeti Parkban tömérdek számú vulkán található. Többségük már nem aktív, viszont van még olyan, amely a föld alatt fortyog. Ezt a fortyogást használja ki az El Diablo étterem is. Az étteremben a vulkán gőzében készítik el a ételeket. Nem sok hely van a világon, ahol ilyen különleges falatokat lehet fogyasztani.
Ha vannak kihagyhatatlan látnivalók Lanzarote szigetén, akkor azokat pontosan itt találod, a Timanfaya Nemzeti Parkban. A belépő ára a nemzeti parkba 12,- euró. Mit kapunk ezért a belépőért cserébe? A parkba sajnos mi magunk nem vezethetünk, nem léphetünk a megszilárdult lávára, sőt saját magunk sem sétálhatjuk körbe. Viszont a jegy ára tartalmaz egy nagyjából egy órás autóbuszos kirándulás. A buszos kirándulás során többször is úgy éreztem, mintha egy hullámvasúton ülnék. Sokszor a meredek szikla szélén a kacskaringózó szurdokok fölött hajtott a busz. Az egyik szemem közben sírt, a másik meg mosolygott. Tetszett a buszos kirándulás, de azért hiányzott, hogy a magam tempójában tekintsem meg a látnivalókat.
Bónusz tipp a családoknak: Ezt a megoldást nem biztos, hogy mindenki díjazni fogja, de azért gondoltam megemlítem hogyan lehet spórolni a belépőn. A belépőt a fenti képnél látható sorompónál kell megvásárolni a belépőjegyeket. Ha valaki spórolni szeretne a belépőn, akkor ültesse be a gyerekeket az autó csomagterébe még azelőtt, hogy oda érne a bejárathoz. A koffert nem nézi senki sem, és a kapu elhagyása után már senki sem ellenőrzi a jegyeket. Tudom, tudom pofátlanság, nos én is gyakran az vagyok.
La Graciosa
Úgy érzed, hogy Lanzaroten túl sok turista van? Úgy érzed, hogy besokalltál és szeretnél teljesen elszigetelődni a gondolataiddal? Akkor irány La Graciosa, a Kanári-szigetek legkisebb tagja. A szigetnek alig több mint 700 lakosa van. Én nem is igazán értem, hogyan képesek ilyen elszigeteltség mellett élni. Igaz Lanzarotetól csak 2 kilométer választja el, de a tenger áramlása hihetetlenül erős, és ezért az átkelés kis motorcsónakkal is veszélyes. A transzferhez a legjobb megoldás a komp, amely Orzola városából indul. A jegyet itt foglalhattok le előre rá oda-vissza 26,- euróért.
A szigeten a méretéhez képest elég sok látnivaló található. Lehet biciklit bérelni, hegyet mászni, és még sorolhatnám. Amit érdemes megtekinteni az a Las Conchas beach, Montaña Amarilla vulkán, Sebo öböl, Playa de la Cocina és a Playa de El Salado. A szigeten a kijelölt utakról szigorúan tilos letérni. La Graciosán több egyszerűbb szállás is foglalható azok számára, akik egy éjszakát el szeretnének tölteni. A legjobb szállás a szigeten az Apartamentos Graciosamar, amely 75,- eurótól foglalható már főszezonon kívül.
Papagayo Beach és a többi kisebb strand körülötte
Lanzaroten legjobb tengerpartja kétségkívül a Papagayo beach. Ez az a tengerpart, amely bármikor felveszi a versenyt Fuerteventura strandjaival. A strand a Los Ajaches természetvédelmi területen belül található. Sajnos rendes aszfaltozott út ide nem vezet, szóval csak földúton keresztül lehet megközelíteni. Az autókölcsönzők nem engedélyezik ezeknek a földutaknak a használatát. Ha mégis úgy döntesz, hogy ide jössz bérelt kocsival, akkor azzal számolj, hogy ha baleset ér, akkor a biztosítás érvénytelen lesz. Ez igaz arra az esetre is, ha nem te okozod a balesetet.
A belépés gyalogszerrel ingyenes. Autóval és biciklivel 3,- euróba kerül. Mi amikor odaértünk a fizetős kapuhoz, akkor nem volt ott senki sem. Az ajtó félig nyitva volt, szóval belestünk. Erre kiszólt egy hang ordítva, hogy mehettek ingyen, hagyjatok békén. Valószínűleg egy buja légyottot zavartunk meg. Igazából ezt nem bántuk, legalább ingyen mehettünk be.
Maga a Papagayo tengerpart nem egyedülálló ennek a természetvédelmi területén. Valójában 5 különböző tengerpart található egymáshoz közel. A tengerpartok a következő sorrendben jönnek: Playa Mujeres, Playa de la Cera, Playa Papagayo, Caleta del Cangrio, Puerto Muelas. Minél távolabb haladunk Playa Blancától, annál kevesebb ember fogad majd az egyes strandokon. Amire még nem árt odafigyelni az, hogy a csökkenő tömeghez képest fordított arányosság érvényes a megjelenő nudisták számában. Ezeken a helyeken is megtalálhatóak az általam csak „nudibunkereknek” nevezett kőépítmények. Ha szereted a pucér testeden érezni az óceán frissítő hullámait, akkor ez a te partszakaszod.
El Golfo és a Zöld lagúna
El Golfo egy aranyos kis halászfalu, a Timanfaya Nemzeti Park szélén. Remek halászéttermek találhatók itt. Jobb helyet ne is keressetek ebédre, ha erre jártok. Az egyik oldalról a falut az 1700-as években kitört vulkán szegélyezi, a másik oldalról az Atlanti-óceán legvadabb hullámai.
A falu legelején megpillanthattok egy parkolót. A parkolóból egy nem túl meredek poros út indul el felfelé. Gyalog körülbelül öt percet vesz igénybe és már fel is jutunk egy kilátóhoz. Az egyik legkülönlegesebb képződményt pontosan ebből a kilátóból lehet megpillantani. A völgyben egy zöld színű tó veri vissza a nap sugarait. A tó a színét a vízben élő algáknak köszönheti. A tó sajnos le volt kerítve akkor, amikor ott jártunk – így csak a magasból tudtuk megcsodálni.
Cueva de Los Verdes
Láttad valaha az Utazás a Föld középpontja felé című filmet? Többek között ezen a helyen is forgatták. A Cueva de Los Verdes egy vulkanikus kürtő, ahol régen a láva a felszínre tört. Lanzarotet végig ilyen kis alagutak hálózzák be. Sajnos nem mindegyik látogatható, de egy kis része viszont igen. Ez főleg César Manrique művésznek köszönhető. César rengeteget küzdött azért a bürokratákkal és a hivatalnokokkal, hogy Lanzarotet teljes valójában megtudja őrizni az utókornak. A Cuevas de Los Verdes pedig pontosan egy történelmileg fontos helyszín volt. A helyi lakosok ezekbe a barlangokba bújtak el korábban a rendszeres kalóztámadások elől.
A belépőjegy 10,- euróba kerül. Hogy megéri-e? Ha láttad már az Aggteleki cseppkőbarlangot, akkor nem biztos. Ha még nem, akkor egy jó kezdet ahhoz, hogy amint hazaérsz keresd fel az előbb említett barlangot.
Jameos del Agua
A Jameos del Agua szintén César Manrique alkotása. A művész meglátta Lanzaroten belül egy teljesen átlagos helyszínben azt a csodát amely ma ott áll. Bár sokan csalódva jönnek ki innen, engemet valóban elvarázsolt ez a hely. A belépő ára 10,- euró, valószínűséggel ez okozza a csalódást. Az épületen belül több kisebb látnivaló is található. A legfontosabb látnivalók a Jameos del Agua épületében a következők: egy csodálatos medence, amely fölé benyúlik egy pálmafa. egy földalatti egykori lávafolyosó, a buja növénykert amely a lávafolyosóhoz vezet mind két oldalról és egy tó a mélyben bizarr vak rákocskákkal, amelyek csakis Lanzarote szigetén élnek.
Az egész épületet fél óra alatt be lehet járni, ezért valóban kicsit sok a 10,- euró szerintem is. Viszont azok, akik szeretnének több időt is elölteni itt próbálják ki az étterem kínálatát. Mi ezt nem erőltettük, de a vendégek nagyon elégedetteknek tűntek.
Mirador del Rio
A Mirrador del Rio César Manrique következő fantáziadús építménye. Ez az ember körülbelül olyan fontos volt Lanzarote külvilágának megteremtésében, mint Gaudi Barcelonában. Kívülről az épület egyáltalán nem tűnik különlegesnek. Nagy valószínűséggel úgysem figyelnél fel rá, mivel a kilátás magával ragad ezen a ponton már. Erről a 470 méter magas pontról teljes egészében megtekinthető La Graciosa szigete. Ez a látnivaló kötelező! Ahogy fenn a hegy tetején álldogáltam és letekintettem a mélybe azt gondoltam ezért a látványért már megérte közel öt órát repülni.
De térjünk csak vissza a Mirrador del Rio épületére. A kilátót egy volt katonai bázis helyére építette a mester. Ennek a bázisnak az volt a célja, hogy minél kevésbé legyen feltűnő. Ebben látta meg a fantáziát César Manrique. A fejében rögtön összeállt az összkép: összekombinálja a természeti adottságokat a művészettel és megalkotja a Mirrador del Rio-t. A hegy tetején állandóan hatalmas szél tombol, ezért megéri megvenni a belépőt annak, akit ez zavar. Az épületen belül van egy kávézó és egy üvegfalon keresztül gyönyörködtünk La Graciosa fenségességében. A belépő ára 5,- euró.
A kaktuszkert
A legkülönlegesebb növényi látnivalók Lanzarote szigetén a kaktuszok. Több, mint 4500 fajta kaktusz él egy ilyen kis helyen. Érkezés előtt azt gondoltam, hogy ezt mindenképpen látnom kell. Be is volt tervezve, hogy érkezésünk után megtekintjük a kaktuszkertet. Egyetlen egy dologgal nem számítottunk csak. Az egész sziget csak kaktuszokból áll. Olyan sok szép kaktuszt láttunk út közben, hogy azt mondtam ez a hely már nem képes számomra semmi újat sem mutatni. A belépőjegy 6,50,- euróba kerül, úgy ítéltük meg, hogy ezt most kivételesen kihagyjuk. A kaktuszkert előtt azért elhaladtunk és kívülről elég jól be lehet látni. Úgy érzem semmi különlegesről nem maradtunk le.
Los Hervideros
Nem messze El Golfo halászfalujától találhatjuk Los Hervideros szikláit. Az utat nem nehéz ide megtalálni, elég a tengerpart mellett haladni, majd az első nagy parkolónál megállni és kisétálni a tengerpartra. Jutalmunk nem más lesz, mint az a óceán robusztus erejének a látványa. A Los Hervideros részen rengeteg olivin kőzetet lehet találni. Az olivin egy drágakő. Én nekem férfilétemre nem sokat mondott, de a hölgyek bizonyára jobban ismerik ezeket a ritka értékes és ásványokat.
Famara beach – a legjobb szörfös tengerpart
Tudom-tudom. Már sokszor leírtam, de most még egyszer meg kell tennem. Ez a tengerpart teljesen más volt, mint az összes többi a szigeten. Ahogy ide közelítettünk, megjelentek az út mellett a „Vigyázz, homokátfújások az úton!” táblák. Elsőre nem értettem, hogy ezt miért kellene így kihangsúlyozni, de hamarosan felfogtam. Valódi homokbuckák tornyosultak az út mellett. Sőt, sok helyen az úton is homoksávok jelentek meg. A légmozgás valósággal látszódott a homokban. Ennek különösen a szörfösök örülhettek, ugyanis olyan hullámok csapdostak, hogy még a hippik városában, San Franciscoban is megirgyelnék. Ha nem vagy egy szörfös lélek, akkor is megéri megállnod itt egy pár órára – ha másért nem, hát azért, hogy megtapasztald a természet valódi erejét.
Janubio sómezői
Ezen a helyen igazából nem sok mindent lehet csinálni, csak gyönyörködni a tájban. A helyiek szerint itt készítik a világ legjobb sóját, amivel kapcsolatban én egy kicsit szkeptikus vagyok. Érdemes naplementére időzíteni a látogatást a sómezőkhöz, mivel ilyenkor a nap sugarai visszatükröződnek a sókristályokról és különleges színhatásnak lehettek tanúi.
La Geria szőllőültetvényei és borászatai
Most arra kérlek, hogy gondolkozz el azon, hogy melyik a legkülönlegesebb bor, amit valaha ízleltél. Az emberek többségének ilyenkor olyan borok jutnak eszükbe mint a portoi bor,vagy pedig az öt puttyonos tokaji aszú. Lanzarote ezt mind übereli. Igaz a sziget adottságai nem kimondottan kedveznek a szőllőtermesztésnek, de a helyi lakosok egy helyen mégis megbirkóztak a természet viszontagságaival. Az egykori lávamezőbe ültetett szőllővesszőkre nagyon oda kell figyelni. A szél a szigeten olyan erős, hogy a növénynek esélye nem lenne életben maradnia egészen addig, amí nem terem. Ezért az emberek gondoskodásból kavicsokból menedéket építettek köré. Az ilyen szőllőből készült bor gyakorlatilag egy volt lávamezőben érlelődött. La Geria városában az út mellett úgy nevezett bodegákat találhattok. Ezekben a bodegákban megkóstolhatjátok az egyes borászok saját borait és vásárolhattok is későbbi fogyaszáshoz. Tökéletes szuvenír az otthon maradt családtagok számára!
Arrecife – A sziget fővárosa
Arrecife Lanzarote fővárosa, a helyi látnivalók pedig mindenképp megérdemelnek egy hosszabb sétát. Mi autóbusszal jöttünk át ide, hogy tudjunk sörözni, majd a tengerpart mellett egy elektromos rollerrel mentünk vissza Playa Hondába. A biciklis út kiválóan ki van építve a sziget déli részén. Szenzációs élmény volt napnyugtakor a sétáló emberek között szelni a kilométereket ezzel az elektromos közlekedési eszközzel.
Elsőre nem igazán tetszett Arrecife. Nem volt itt semmi olyan, ami elvarázsolt volna. A város stranda Playa del Reducto nem volt túl szép és a sziget egyetlen emeletes üveghotelje is teljesen illúzióromboló volt. Aztán ahogy tovább sétáltunk Lanzarote északi része felé a parton egyre csak jelentek meg a szebbnél-szebb látnivalók. Elsőként a várat láttuk meg a tengerparton. Igaz egy német turistacsoportnak köszönhetően be nem jutottunk, de kívülről mindenképpen nem mindennapi panorámát nyújtott. A hidak alatt kajakozók eveztek és a parton pár szörfös is feltűnt. Közben magával is ragadt az igazi lanzarotei életérzés.
Arrecife fő látnivalója a tó a város közepén. Ezen a tavon kishajók horgonyoznak és leginkább Málta Sliema öblére emlékeztetett. A víz az apály miatt elég alacsonyan volt, így be tudtunk sétálni a csónakok közé és remek fényképeket tudtunk készíteni az Instagramra. Sajnos egy óvatlan pillanatomban túl közel ment a vízhez és nem tudatosítottam, hogy a föld elég mocsaras. Gondolhatjátok, hogy rögtön sikerült is térdig elsüllyednem a mocsárban. Gyorsan felmentünk a partra, ahol szemlátomást már a turistákra készültek a bárok. A parton körbe éttermek és kocsmák találhatók, tök jó alkalom volt egy „tour-de-barhoz”. Mindegyik étterem előtt, ahol elmentünk ittunk egy sört. Még most is másnapos vagyok, ha csak rá gondolok.
Egyéb fizetős programajánlatok és látnivalók Lanzarote szigetén
- Örökítsd meg a lanzarotei utazásod legszebb pillanatait egy profi fotóssal – tökéletes pároknak! – 150,- EUR
- Fedezd fel a Papagayo strandokat egy katamarán fedélzetén, ebéddel az árban – indulás Tíasból – 59,- EUR
- Járd végig azt, amit másnak csak buszból mutatnak meg! Irány a Timanfaya park helyi idegenvezetővel – 38,- EUR
- Nézd meg a naplementét és a delfineket egy motorcsónak fedélzetéről Puerto del Carmenből – 42,- EUR
- Nem akarsz autót bérelni? Akkor járd körbe a szigetet egy szervezett indulás részeként egy nap alatt! – 55,- EUR
- Próbáld ki, hogy milyen lemerülni egy tengeralattjáróban az óceán fenekére – ideális program gyerekeknek! – 58,67,- EUR
- Irány Isla de Lobos, a delfinek természetes lakhelye! Hajókirándulás ebéddel, alkohollal és üdítőkkel az árban – 55,- EUR
- Fél órás tevegelés a Timanfaya Nemzeti Parkban a legszebb vulkanikus látnivalók körül Lanzarote szigetén – 21,45,- EUR
- Privát szörfóra egy profi szörfoktatóval – A tökéletes időtöltés unatkozó szingli csajoknak – 49,- EUR
- Nézd meg milyenek a látnivalók felülről – 1 órás paragliding élmény Lanzarote felett – 144,- EUR
- Egy napos kirándulás Fuerteventura szigetére – ha megszeretnél nézni valami újat is! – 49,- EUR
- 3 órás off-road terepjárós kalandtúra Costa Teguise városából 2 személy számára – 180,- EUR
- Museo Atlantico – merülés búvárengedély nélkül a sziget vízalatti múzeumába – 142,- EUR
- 2 órás lovaglás a Famara-beach legszebb részén – 129,- EUR
- 2 órás merülés kezdő búvároknak – búvárengedély nélkül is! – 75,- EUR
- 40 perces jetski bérlés Playa Quemada strandján – max. 2 fő/jetski – 100,- EUR
- 20 perces jetski bérlés Playa Chica strandján – 2 fő – 61,54,- EUR/fő
- 1 órás jógalecke Puerto del Carmen tengerpartján – 15,- EUR
- 3 órás kajak és sznorkeling kirándulás a Papagayo beachen – 41,03,- EUR
- Sea trek! Könnyűbúvár élmény a tenger felszíne alatt – 60,- EUR
- La Graciosa kompjegy oda-vissza wifivel a fedélzeten – 26,- EUR
- Lanzarote – Fuerteventura kompjegy – 20,- EUR
Összesítve
A két sziget telejesen eltérő adottságokkal rendelkezik. A strandok Fuerteventurán sokkal szebbek, mint Lanzaroten. Kivéve Papagayo beach-et, amely felveszi a versenyt Fuerteventura adottságaival. A hegyvonulatok mind a két szigeten egyformán változatosak, mindkét szigetet megéri felkeresni már csak ezekért a látnivalókért. Ami Lanzarote nagy előnye Fuerteventurával szemben az a rendezettség. Fuerteventurában megvan az a hanyag lazaság, ami Lanzaroteban nincs. Nekem ezért egy hajszállal megelőzte Fuerteventura Lanzarotet. Tudom, hogy első hangzásra ez furcsának tűnik, de ha valaki járt mindkét szigeten, akkor érteni fogja. Egy jó tanács: ha legalább hét napot töltesz el az egyik szigeten, akkor szánd rá az időt és nézd meg mindkettőt. Nem fogod megbánni!
Lanzarote – Árszínvonal (2,5/5)
Lanzaroten igaz kevesebb turista fordul meg, mint a szomszédos szigeteken ennek ellenére én egy hajszállal drágábbnak éreztem ezt a helyet, mint a Kanári-szigetek többi tagját. Míg a sörért Fuerteventurán 2,50,- eurót fizettünk, addig itt a legtöbb helyen 3,- euróért csapolták. A kávé és a víz nagyjából ugyanannyiba kerülnek. A legnagyobb különbséget az árakban az éttermekben éreztük. Mindent összevetve Lanzarote még így sem a drága úticélokhoz tartozik. Még mindig sokkal olcsóbb, mint mondjuk Ibiza, vagy Santorini szigetén.
Lanzarote – Látnivalók (4/5)
A legérdekesebb látnivalók Lanzarote szigetén a következők: Arrecife – A sziget fővárosa, Timanfaya Nemzeti Park, La Graciosa, Papagayo Beach és a többi kisebb strand körülötte, El Golfo és a Zöld lagúna, Cueva de Los Verdes, Jameos del Agua, Mirador del Rio, A kaktuszkert, Los Hervideros, Famara beach – a legjobb szörfös tengerpart, Janubio sómezői, La Geria szőllőültetvényei.
Lanzarote – Éjszakai élet (2,5/5)
Az éjszaka beálltával a sziget arculata teljesen megváltozik. Az élőzene felpezsdül az éttermekben és a clubokban a DJ-k megpörgetik kedvenc lemezeiket. A legjobb szórakozóhelyeket Puerto del Carmenben és Playa Blancában találhatjátok. Puerto del Carmen bulizós részét Avenida de las Playas-nak nevezik. Playa Blancaban a Marina Rubicón része felé vegyétek az irányt ha úgy érzitek, hogy szívesen felöntenétek a garatra. Aki bulizni szeretne, az Lanzaroten is feltalálhatja magát. Azzal viszont számoljatok, hogy nem olyan pezsgő éjszakai élet vár majd rátok, mint pl. Tenerifen, vagy Fuerteventurán. Végül is nem bulizni jöttél Lanzarote szigetére, hanem a vulkánokért, fekete homokú strandokért és az egyéb különleges vulkanikus látnivalók tömkelegéért.
Lanzarote – Helyi ételek (5/5)
Az összes étterem, ahol csak megálltunk 10/10 volt. Eleinte óvatosan nézegettük az éttermek pontszámait a Google térképen, nehogy véletlenül olyan helyen együnk, ahol rosszul főznek. Pár nap után már tényleg csak oda mentünk be, ami kívülről megtetszett. SEHOL sem ettünk rosszat. Amit külön kiemelnék az El Golfo városkája, ahol a legfrissebb helyi horgászok által kifogott tengeri herkentyűket szolgálják fel. A másik kulináris központ La Santa városa. Ha erre jártok, akkor mindenképp álljatok meg az Alma étteremben. Ez a sziget legjobb tapasétterme.
Összegezve
- Repülőjegy Pozsony <-> Lanzarote: 23,- EUR/fő
- Szállás Playa Blancaban 4 éjszakára: 88,- EUR/fő
- Autóbérlés a Europcarnál 3 napra 2 személyre elosztva: 67,50,- EUR/fő
- Látnivalók belépői Lanzarote szigetén : 28,50,- EUR/fő
- EGYÜTT: 217,- EUR
Amikor megláttam a repülőgép ablakán keresztül Lanzarotet, már akkor tudtam, hogy ez valami különleges lesz. Nem is okozott csalódást. Igaz számomra egy fokkal jobban tetszett Fuerteventura, de a látnivalók Lanzarote szigetén is kellőek változatosak ahhoz, hogy megérje felkeresni. Az élet sokszor rám cáfol, amikor már azt hiszem, hogy engem semmi sem tud már lenyűgözni. Lanzarote az a hely, ahol ez az élmény a legtöbbször történt meg velem egy négyzetkilométerre eső területen a világon. A Timanfaya Nemzeti Park, La Graciosa, a Papagao beach mind-mind olyan látnivalók Lanzarote pici szigetén, amelyekre még nagyon sokáig boldog mosollyal fogok visszagondolni. Egyszer elég volt ezeket látnom, nem hiszem, hogy valaha is visszatérek. De ezek az élmények, amelyeket Lanzarote nyújtott örökre velem maradnak. Nem bántam meg, hogy ide is elutaztam.